Čokoladni kolač sa bananama (bez glutena)
Recept
Čokoladni kolač sa bananama (bez glutena)
Veoma čokoladan jednostavni kolač od banana koji je hranljiv, divno sočan i održava se danima u odličnom stanju. U osnovnoj verziji je bez glutena i bez rafinisanog šećera, ali odlično podnosi raznorazne izmjene i unapređivanja! ;)
vrijeme pripreme: 20'
vrijeme pečenja : 45'
ukupno vrijeme: 1h5'
količina za 10-12 služenja
Sastojci
- suvi sastojci
- 70g ovsenih pahuljica ili ovsenog brašna
- 80g mljevenih badema ili oraha*
- 40g pirinčanog brašna (druge opcije u napomenama)*
- 20g skrobnog brašna (gustin, krompirov skrob, tapioka)
- 20g kakao praha
- pola kašičice sode bikarbone (3g)
- kašičica praška za pecivo (4g)
- 1/4 kašičice soli
- pola kašičice cimeta
- vlažni sastojci
- 350g zrele banane (3 srednje ili 4 male)*
- 2 jaja (ili 2 kašike mljevenih lanenih sjemenki + 6 kašika vode)*
- 50g meda ili javorovog ili agavinog sirupa
- 55g neutralnog ulja (70ml) - kikirikijevo, suncokretovo*
- 55ml mlijeka (kravlje ili ovseno, bademovo, sojino...)
- 50-60g krupno nasjeckane tamne čokolade
Postupak
Zagrijte pećnicu na 175°C, a kalup za hljeb dimenzija oko 20x10cm (ili malo veći) ovlaš premažite uljem i obložite papirom za pečenje. Četkicom ili papirnim ubrusom, premažite ovlaš papir i sa unutrašnje strane.Potrebno je spojiti sve suve sastojke u jednoj činiji, pa ukoliko koristite već gotovo bademovo brašno (sitno samljeveni blanširani bademi) i ovseno brašno, onda samo sve spojite i izmiješajte ručnom mutilicom. U suprotnom, najprije u nekoj jačoj sjeckalici ili multipraktiku sameljite orahe ili bademe. Zatim, posebno dobro usitnite ovsene pahuljice, vratite orašaste plodove i dodajte pirinčano i skrobno brašno, kakao prah, sodu i prašak za pecivo, so i cimet. Sve fino spojite.
Zrele banane ispasirajte dobro viljuškom na dasci ili ako ste već uprljali sjeckalicu, sklonite suve sastojke, ubacite banane i izblendirajte. Vidjećete u napomenama da sam pomenula da možete koristiti nedovoljno zrele banane, ali njih je potrebno prethodno ispeći da bi postale slatke i mekane, a takođe ih možete ispasirati u multipraktiku.
U većoj činiji ovlaš umutite jaja ručnom mutilicom. Dodajte tečni zaslađivač, ulje, mlijeko i ispasiranu bananu. Izmiješajte.
Spojite suve i mokre sastojke, izmiješajte i dodajte nasjeckanu čokoladu. Ja volim veoma tamnu čokoladu, oko 70-75% kakao djelova, jer daje veoma intenzivan čokoladni ukus i kad naiđete na komadić u kolaču, nekako samo upotpuni već divan ukus biskvita.
Pecite 35-45 minuta na 175°C, a ako znate da je vaša rerna jaka, smanjite na 165 ili 170°C. Kad počne da miriše, provjerite čačkalicom da li je pečen. Kod ovakvih, bezglutenskih biksvita, važno je da na čačkalici ne ostane puno smjese, ali da bude vlažna i još uprljana. Ako je potpuno čista, vjerovatno ste kolač prepekli i može biti suvkast - odnosi se na sve slične vrste biskvita i bezglutenskih hljebova.
Izvucite iz rerne i ostavite 10-ak minuta u kalupu. Zatim povucite papir i izvucite kolač na žicu za hlađenje ili dasku. Pustite da se sasvim ohladi (to je važan korak!) i tek tada služite.
Služite samo onako uz šolju čaja, jer je ovaj banana bread nekako više kao kolač, i ne treba mu nikakav dodatak. Veoma vlažan i čokoladan, dovoljno sladak i dovoljno intenzivan. Ako baš želite, poslužite uz umućenu slatku pavlaku i voće, a predlažem ovaj sirovi džem od malina. Ako mislite da će se pojesti za dva dana, ostavite na sobnoj temperaturi. U suprotnom, čuvajte u frižideru i možete parčiće zagrijati prije jela ako želite, ali nije neophodno jer ostaje i do nedelju dana dovoljno vlažan i prijatne teksture. Kad je zagrijan, komadići čokolade se malo istope i bude sjajno.
Napomene
Možete koristite već samljevene blanširane bademe, poznate pod imenom "bademovo brašno" i to je zasigurno najlakše i najbrže, naročito ako imate već ovseno brašno. U tom slučaju vam je potrebna jedna velika činija i jedna manja da spojite suve sastojke. Ako koristite cijele orašaste plodove, predlažem da to budu orasi ili bademi. Lješnike uvijek prepečem prije dodavanja kolačima jer ne volim ukus sirovih, ali moram reći da ovdje nisu bili dobitna kombinacija. Njihov ukus je preintenzivan u ovoj kombinaciji i stoga ih nisam ni zapisala kao opciju.
Pošto sam ovaj recept započela kao bezglutenski, htjela sam da tako i ostane i prilagođavala mjere dok ne budu po mom ukusu. Ovsene pahuljice i orašaste plodove vjerovatno možete lako nabaviti, ali ako nemate probleme sa glutenom ili ako ne možete kupiti pirinčano brašno, možete ga zamijeniti pšeničnim ili speltinim brašnom. Heljdino brašno takođe dolazi u obzir. Kolač ostaje bez glutena, ali prvog dana ima prilično intenzivan heljdast ukus (a moje brašno je inače veoma blagog ukusa, svijetlo i sitno), pa imajte to na umu.
U ovom receptu koristim ulje umjesto putera, jer mi djeluje da je sam kolač nekako vlažniji i sočniji. Obično koristim kikirikijevo ulje, ali vi koristite ono koje imate. Probala sam i sa maslinovim - ok je, ali ipak, ima jak ukus. Ako vam to ne smeta, samo naprijed. :) Kolač možete napraviti i sa otopljenim kokosovim uljem, čak vjerujem da će biti još ukusniji. Ako koristite otopljen puter, povećajte količinu na 70g iako ne tvrdim da će biti jednako vlažan.
Ako nemate one istačkane prezrele banane, koje su slatke i gnjecave, onda koristite pečene banane! :) Ako želite mafine ili banana hljeb a imate samo čvrste banane u dobrom stanju, tajna je u tome da zagrijete pećnicu na 170°C, poslažete banane na pleh i pečete dok sasvim ne pocrne, oko 15 minuta. Sačekate da se malčice ohlade, prerežete nožem uzdužno i pažljivo izvučete sadržinu karamelastog mirisa. Ispasirate banane i koristite ih kao svježe. Utisci o verziji sa pečenim banana su da je kolač iz nekog razloga svjetlije boje i za nijansu suvlji, zapravo, izgleda suvlje, ali je skoro jednako sočan. Ukus je za nijansu blaži (začuđujuće, ali je tako) i čini mi se da se kraće održava u frižideru u odličnom stanju - ako će se pojesti za 2-3 dana, ovo ne treba da vas brine. Sve u svemu, razlika je skoro neprimijetna, ali pošto sam pravila više verzija odjednom i poredila, mogla sam i te nijanse da osjetim.
Ovsene pahuljice ili brašno su prirodno bez glutena, ali u toku prerade mogu doći u kontakt sa pšenicom, ječmom ili raži. Ukoliko imate alergiju i važno je da namirnice budu "sigurne", obavezno kupite pakovanje na kojem piše da je sertifikovano bez glutena.
Za posnu verziju je potrebno koristiti neko biljno "mlijeko", a jaja zamijeniti kombinacijom mljevenih lanenih sjemenki i vode u odnosu 1:3 za jedno jaje. Izmiješajte ih i ostavite 10-15 minuta da se smjesa želatinira. Zatim nastavite po opisanom postupku. Umjesto lanenih, možete koristiti chia sjemenke. U ovom slučaju, kolač je potrebno malo duže peći, dok čačkalica ne izađe i dalje vlažna i uprljana, ali ne prekrivena smjesom. I generalno, u ovoj verziji će biti malo vlažniji i čini mi se za nijansu manje dobar.
Nutritivne vrijednosti sam računala za osnovnu verziju koju sam navela, sa ovsenim pahuljicama, bademima, pirinčanim brašnom, svježim zrelim bananama i čokoladom od 70% kakao djelova. Od ove količine ćete imati za 11-12 služenja, ako sječete deblju parčad koja će imati oko 70-80g. Vidjećete da je za jedan kolač prilično hranljiv, na 100g ima oko 5g vlakana, a samo je mali dio masnoće zasićen (oko 4g), što uglavnom dolazi od kakao putera iz čokolade. Kolač, a prilično hranljiva i zasita užina! ;)
0 komentari:
Objavi komentar